Our range of products include CI-FLG-S01 - Calcium Carbonate Filler Masterbatch, CI-FLG-S02 - Calcium Filler Masterbatch, CI-FLG-S03 - Calcium Filler Masterbatch and CI-FLG-S04 - Calcium Filler Masterbatch.
₹ 29 / Kg Get Latest Price
| Material | CaCO3 |
| Packaging Type | HDPE |
| Brand | CALMIN |
| Usage/Application | Injection Moulding |
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Our Filler Additives are made with best possible quality raw material in advanced machines to provide better yield in your finished goods. As per our customer requirement we produce various grades of Filler Masterbatches for their suitable applications.
₹ 42 / Kgs Get Latest Price
| Base Polymer | LLDPE |
| Filler Type | Calcium Carbonate |
| Filler Loading | 80% |
| Brand | CALMIN |
| Material | CaCO3 |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Application | Lamination Grade, Blown Film, Injection Moulding, Non Woven Fabric, All Thermoplastics, Carry Bag, Woven Sack, Garbage Bag, Raffia, Blow Moulding, Sheet Extrusion |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CaCO3 Purity | 98% |
| Form | Granules |
| Color | White |
| Particle Size | 5 micron |
| Moisture Content | <0.1% |
| Packing Size | 25 kg |
| Carrier | LLDPE |
| Shelf Life | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kgs
Our Filler Additives are made with best possible quality raw material in advanced machines to provide better yield in your finished goods. As per our customer requirement we produce various grades of Filler Masterbatches for their suitable applications.
₹ 41 / Kg Get Latest Price
| Brand | CALMIN |
| Material | CaCO3 |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Application | All Thermoplastics, Blow moulding, Blown film, Sheet, Lamination, Non woven, Injection moulding, Woven sack |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CaCO3 mesh | 800 mesh |
| Form | Granules |
| Filler type | Calcium carbonate |
| Base polymer | LLDPE |
| Filler loading | 80% |
| Dosage | 50% |
| Color | White |
| Carrier melt flow | 10 g/10min |
| Moisture | <0.2% |
| Carrier | LLDPE |
| Shelf Life | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Our Filler Additives are made with best possible quality raw material in advanced machines to provide better yield in your finished goods. As per our customer requirement we produce various grades of Filler Masterbatches for their suitable applications.
₹ 48 / Kg Get Latest Price
| Brand | CALMIN |
| Material | CaCO3 |
| Pack Size | 25 Kg |
| Application | Lamination, Non woven, Sheet, Blown film, All Thermoplastics mouldings, Injection moulding, Blow moulding, Woven sack |
| Pack Type | HDPE Bag |
| CaCO3 mesh | 1200 mesh |
| Form | Granules |
| Filler type | Calcium carbonate |
| Base polymer | LLDPE |
| Filler loading | 80% |
| Dosage | 50% |
| Color | White |
| Carrier melt flow | 10 g/10min |
| Moisture | <0.1% |
| Carrier | LLDPE |
| Shelf Life | 6 Months |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Our Filler Additives are made with best possible quality raw material in advanced machines to provide better yield in your finished goods. As per our customer requirement we produce various grades of Filler Masterbatches for their suitable applications.
₹ 31.5 / Kg Get Latest Price
| Brand | CALMIN |
| Material | CaCO3 |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Application | Non woven, Woven sack, Lamination, Sheet, Blow moulding, All Thermoplastics, Blown film, Injection moulding |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| CaCO3 mesh | 800 mesh |
| Form | Granules |
| Filler type | Calcium carbonate |
| Base polymer | LLDPE |
| Filler loading | 80% |
| Dosage | 50% |
| Color | White |
| Carrier melt flow | 10 g/10min |
| Moisture | <0.2% |
| Carrier | LLDPE |
| Shelf Life | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Our Filler Additives are made with best possible quality raw material in advanced machines to provide better yield in your finished goods. As per our customer requirement we produce various grades of Filler Masterbatches for their suitable applications.
₹ 63 / Kg Get Latest Price
| Base polymer | LLDPE |
| Filler loading | 80% |
| Application | All Thermoplastics, Woven sack, Sheet, Injection moulding, Blow moulding, Blown film, Lamination, Non woven |
| CaCO3 mesh | 1200 mesh |
| Form | Granules |
| Material | Sodium Filler |
| Packaging Type | HDPE BAGS |
| Brand | Calmin India |
| Dosage | 50% |
| Packaging Size | 25kg |
| Carrier melt flow | 10 g/10min |
| Moisture | <0.1% |
| Country of Origin | Made in India |
| Filler type | Sodium Sulphate |
| Usage/Application | Plastic |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 50 / Kg Get Latest Price
| Brand | Calmin India |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | HDPE |
| Form | Granules |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
A Transparent Filler Masterbatch is a type of additive used in the plastic manufacturing process. It typically consists of a filler material (like calcium carbonate, talc, or barium sulfate) combined with a carrier resin, which is then processed into small pellets or granules. These pellets are added to the main polymer during the extrusion or molding process.
Satyam Goyal (Marketing Head)
CALMIN INDIA
407, D MALL
New Delhi - 110034, Delhi, India