Offering you a complete choice of products which include desiccant moisture powder, damp powder and gas moisture powder.
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Application | Plastic Recycling, Film Extrusion, Pipe Extrusion, Injection Moulding, Masterbatch, All plastics and rubber, Blow Moulding |
| Suitable Polymer | ABS, HDPE, PVC, All plastics and rubber, LDPE, HIPS, LLDPE, PP |
| Dosage Level | 1–2% |
| Material | Moisture Removal Additive |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Powder |
| Physical State | Powder |
| Pack Size | 1 kg |
| Carrier Resin | Universal |
| Purity | 80 |
| Color | White |
| Property | Recyclable |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brand | CALMIN |
| Moisture Uptake | >40% |
| Pattern | Printed |
| Shelf Life | 2 months |
| Sample Available | Yes |
| State/Form | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Calmin Desiccant is one shot solution to eliminate moisture like bubbles of silver linings which occurs on surface due to traces of moisture.
₹ 43 / Kg Get Latest Price
| Application | Pipe Extrusion, All Thermoplastics and rubber, Blow Moulding, Plastic Recycling, Film Extrusion, Masterbatch, Injection Moulding |
| Suitable Polymer | HDPE, All Thermoplastics and rubber, LDPE, ABS, PVC, LLDPE, PP, HIPS |
| Dosage Level | 1–2% |
| Form | Powder |
| Pack Size | 1 kg |
| Carrier Resin | Universal |
| Usage/Application | Moisture Removal Additive |
| State/Form | Powder |
| Purity | 90 % |
| Surface Of Application | Thermoplastics |
| Brand | CALMIN |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 1 kg |
| Moisture Uptake | >40% |
| Color | White |
| Payment Terms | Cash |
| Shelf Life | 6 months |
| Sample Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Calmin 90 Shine & Strength Damp Powder is considered as a "Miracle product" for the Recyclers of Plastic waste, Re processed granules Garbage bags and carry bags. The Recycling process is considered inevitable in the world of plastics and this process has its own limitations in terms of shine and strength. In order to rectify this problem.
₹ 20 / Kilogram Get Latest Price
| Desiccant Type | Calcium Oxide |
| Form | Powder |
| Pack Size | 1 kg |
| Application | All Thermoplastics and rubber, Automotive parts |
| Moisture Adsorption | 40–50% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Moisture Removal Additive |
| State/Form | Powder |
| Purity | 80% |
| Brand | CALMIN |
| Packaging Size | 25 KG |
| Indicator Type | Non-indicating |
| Color | White |
| Reusability | Non reusable |
| Industry Grade | Industrial grade |
| Shelf Life | 2 months |
| Sample Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kilogram
Satyam Goyal (Marketing Head)
CALMIN INDIA
407, D MALL
New Delhi - 110034, Delhi, India