Leading Manufacturer of anti moisture powder for plastic industry and recycling anti moisture powder from New Delhi.
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Application | Pipe Extrusion, Injection Moulding, Plastic Recycling, All Thermoplastics and rubber, Film Extrusion, Blow Moulding, Masterbatch |
| Suitable Polymer | HIPS, All Thermoplastics and rubber, HDPE, PVC, LDPE, LLDPE, PP, ABS |
| Dosage Level | 1–2% |
| Form | Powder |
| Pack Size | 1 kg |
| Carrier Resin | Universal |
| Purity | 80% |
| Surface Of Application | Moisture Removal Additive |
| Brand | Calmin |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 1 kg |
| Moisture Uptake | 30–40% |
| Color | White |
| Shelf Life | 3 Months |
| State/Form | Powder |
Minimum order quantity: 5000 Kg
₹ 20 / Kg Get Latest Price
| Application | Pipe Extrusion, Injection Moulding, Film Extrusion, Masterbatch, All plastics and rubber, Plastic Recycling, Blow Moulding |
| Suitable Polymer | ABS, All plastics and rubber, PVC, LDPE, HDPE, HIPS, LLDPE, PP |
| Dosage Level | 1–2% |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | Powder |
| Pack Size | 1 kg |
| Carrier Resin | Universal |
| Brand | CALMIN INDIA |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25KG |
| Moisture Uptake | >40% |
| Color | WHITE |
| Shelf Life | 2 MONTHS |
| State/Form | Powder |
Minimum order quantity: 2000 Kg
Satyam Goyal (Marketing Head)
CALMIN INDIA
407, D MALL
New Delhi - 110034, Delhi, India